Jak najlepiej zorganizować budowę domu?

Zanim będziemy mogli przystąpić do budowy jednej z najważniejszych inwestycji w naszym życiu, trzeba jeszcze odpowiednio zorganizować plac budowy oraz wszystkie prace z tym związane. Wiele osób dziwi się, że jest to tak istotna kwestia, natomiast jak się okazuje, w wielu przypadkach taka odpowiednia organizacja pozwala uniknąć chaosu i bardzo pozytywnie wpłynąć na wygodę oraz jakość prac prowadzonych na placu budowy.

Warto więc pamiętać, że na placu odbywać się będą w zasadzie wszystkie prace, a do tego przez plac przewijać się będzie mnóstwo maszyn, pojazdów i różnego sprzętu, a do tego także wiele osób, które zajmować się będą sprawnym przebiegiem budowy. Wszystko to powoduje, że plac budowy powinien być w prawidłowy sposób zorganizowany – taki zabieg powinien nam też pozwolić znacząco wpłynąć na same koszty związane z budową.

O jakich czynnościach powinniśmy więc pamiętać w związku z organizacją budowy? Według ekspertów najważniejsze są:

  • ogrodzenie placu budowy,
  • odpowiednie oznaczenie terenu,
  • organizacja zaplecza oraz odpowiednich stref,
  • zadbanie o środowisko i tereny sąsiadujące z placem.

Ogrodzenie placu budowy to jeden z naszych obowiązków, a do tego rzecz bardzo ważna, która powinna zostać zaplanowana w taki sposób, aby ogrodzenie nie utrudniało różnego rodzaju prac ani też nie powodowało sytuacji kolizyjnych.

Na plac budowy będą bowiem wjeżdżać pojazdy transportujące różnego rodzaju materiały, jak również inne duże maszyny, dlatego też ogrodzenie nie może utrudniać pracy ekipy budowlanej. Dodatkowo, musi być całkiem trwałe, gdyż w trakcie budowy jest narażone na różnego rodzaju uszkodzenia – w ten sposób unikniemy dodatkowych kosztów oraz niepotrzebnego stresu.

W dalszej kolejności możemy zabrać się za oznaczenie terenu placu budowy – głównym elementem takiego oznaczenia jest odpowiednia tablica informacyjna, która powinna zostać umieszczana w widocznym i bezpiecznym miejscu.

Jak powinno wyglądać zaplecze na budowie?

Kolejny krok w celu organizacji prac to stworzenie odpowiedniego zaplecza, a więc pomieszczeń socjalnych i sanitarnych dla ekipy budowlanej.

W ten sposób pracownicy budowy będą mogli spokojnie się przebrać czy zjeść posiłek, jak również skorzystać z toalety w razie potrzeby. Nie można też zapomnieć o tym, aby stworzyć bezpieczne miejsce do składowania różnych materiałów i potrzebnych do budowy narzędzi – w przeciwnym razie mogą one ulec uszkodzeniu, co spowoduje dodatkowe koszty.

Na koniec warto jeszcze pamiętać o tym, aby zadbać także o tereny sąsiadujące z placem budowy, gdyż źle zorganizowana budowa może doprowadzić do niezadowolenia sąsiadów, a w niektórych przypadkach nawet do sytuacji spornych.

artykuły BHP