Mapy do celów projektowych: gdzie uzyskać i ile kosztują?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zanim przystąpimy do tworzenia projektu naszego domu, najpierw musimy posiadać odpowiednie informacje na temat naszej działki. Tego jakie dokładnie ma rozmiary, jakie budynku znajdują się na sąsiednich działkach, co będzie znajdowało się w jej pobliżu, w jaki sposób ułożone są zbrojenia i różnego rodzaju instalacje. Jedynie na podstawie takich informacji projektant będzie mógł dla nas wykonać projekt, a to oznacza, że w pierwszej kolejności powinniśmy się udać do geodety, aby on wykonał niezbędne pomiary i naniósł odpowiednie informacje na mapę.

To podstawa dalszego działania

Jeżeli chcemy ruszyć z projektem i budową, i chcemy mieć pewność, że wszystko będzie się odbywało zgodnie z planem, to bardzo ważne jest to, abyśmy zatrudnili fachowca jakim jest geodeta. On przygotuje dla nas mapę do celów projektowych. To oznacza, że skorzystać będzie musiał z mapy zasadniczej, na której zamieszczone są różne informacje, chociażby o sieci zbrojenia, a następnie będzie musiał wykonać niezbędne pomiary, dzięki którym zostanie wytyczona nasza działka.

Na takiej mapie projektowej znajdą się informacje o zabudowie, która będzie znajdowała się dookoła nas, o zbrojeniach i instalacjach, o jakości gruntu, na którym chcemy budować i jego rzeźbie. Jedynie posiadając taką mapę projektową będziemy mogli złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. A kiedy już to pozwolenie otrzymamy, to razem z taką mapą będziemy musieli udać się do projektanta, aby przygotował dla nas projekt nieruchomości i całej zabudowy, oczywiście z uwzględnieniem informacji, które otrzyma od geodety.

Ceny są różne

www.artchannel.pl

Zastanawiamy się, ile kosztuje przygotowanie takiej mapy projektowej? Warto wiedzieć, że ceny mogą oscylować w granicach 50 – 100 zł. Ostateczna kwota jaką przyjdzie nam zapłacić będzie zależała od rejonu, w którym ma być wykonana, jak również od czasu, jaki będzie potrzebny do jej przygotowania. Oczywiście im mniej informacji na temat danego terenu będzie miał geodeta, tym więcej badań i pomiarów będzie musiał wykonać, a wówczas koszt przygotowania takiej mapy może ulec zmianie.

Nie mniej warto pamiętać, że jej przygotowanie zajmuje zazwyczaj kilka tygodni, a to oznacza, że musimy dokładnie ustalić, kiedy otrzymamy taką dokumentację, tak abyśmy mogli dalej ruszyć z pozostałymi formalnościami. Mapa projektowa jest niezwykle ważna, a wykonać ją może tylko geodeta posiadający odpowiednie uprawnienia. Dlatego też, tak ważne jest to, aby dokładnie sprawdzić, kto działa na naszym terenie i zatrudnić tego, który będzie miał największą wiedzę o tym rejonie i przyłączach, które znajdują się pod ziemią, a które jeszcze nie zostały naniesione na żadne mapy.

Projektant wnętrz w Pruszkowie