Napędy optyczne oraz płyty kompaktowe

Wśród popularnych nośników danych znajdują się płyty kompaktowe. Używane są do wielu celów. Wytłaczane są na nich albumy muzyczne, filmy czy oprogramowanie. Puste nośniki mogą posłużyć w prywatnych celach jak archiwizacja danych.

Pierwsze płyty kompaktowe były nośnikami przeznaczonymi do odtwarzania muzyki na początku lat 80-tych. Napęd optyczny przeznaczony dla komputerów pojawił się w 1985, gdy na nośniku można było przechowywać dane. Odczyt odbywał się wtedy z szybkością 15 kB/s. Kolejne urządzenia pozwalały użytkownikom na nagrywanie własnych danych.

Wraz z rozwojem technologii i zmianą stosowanego do nagrywania oraz odczytywania lasera, zaczęły powstawać nowe rodzaje krążków. Płyty DVD pozwalały na przechowywanie dużo większej ilości danych i stały się popularnym nośnikiem dla filmów. Kolejnym rozwiązaniem okazała się technologia Blu-Ray. Napędy optyczne stały się także standardem w komputerach przenośnych.

Wprowadzono także modele podpinane zewnętrznie.Rozwój technologiczny i coraz większa produkcja danych zmuszały producentów płyt kompaktowych do sięgania po coraz nowsze rozwiązania.

dzierżawa kserokopiarek