Ptasie Gniazdo

Jednym z najciekawszych obiektów świata, jest Stadion Narodowy w Pekinie, czyli tak zwane Ptasie Gniazdo. Budynek ten został postawiony specjalnie na Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się w 2008 roku. Stadion Narodowy w Pekinie znajduje sie w Parku Olimpijskim, zlokalizowanym w pobliżu pływalni. Konkurs na projekt stadionu odbył się w 2002 roku. Do rywalizacji o najlepszy projekt stanęli architekci z różnych stron świata.

Komisja spośród wszystkich prac wyłoniła trzy projekty, zaś ostatecznym zwycięzcą okazał się koncept szwajcarskiego zespołu Herzog & de Meuron. Swój wyjątkowy charakter Stadion Narodowy w Pekinie zawdzięcza artyście chińskiego pochodzenia – Ai Weiwei. Budowa stadionu rozpoczęła się 24 grudnia w 2003 roku. W trakcie budowy zmianie uległa jednak konstrukcja projektu, która mogła stwarzać potencjalne zagrożenie. Obiekt został otwarty w 2008 roku.

W trakcie budowy Ptasiego Gniazda zginęły dwie osoby, choć nieoficjalne źródła podają, że stracić życie w trakcie stawiania stadionu mogło nawet dziesięciu robotników.

www.agro-wypoczynek.com.pl