Systemy operacyjne – od tekstu do okien

Gdyby nie odpowiednie oprogramowanie, komputer dla zwykłego użytkownika byłby bezużytecznym sprzętem. Dzięki systemom operacyjnym, maszyna staje się funkcjonalna i wszystkie jej komponenty gotowe są do użytku.

Za najstarszy system operacyjny uważa się UNIX powstały w latach 60-tych. Został przygotowany w języku programowania o najniższym poziomie.

Kolejne jego wersje i aktualizacje były przygotowywane przez nowsze rozwiązania. Alternatywą stał się między innymi DOS, który był pierwszym przenośnym systemem operacyjnym.

Funkcjonował także jako podstawa dla słynnej rodziny systemów Windows, która dołączyła do oprogramowania z graficzną reprezentacją za pomocą okien. W latach 90-tych pojawił się system Linux będący do dziś darmową alternatywą dla komercyjnych rozwiązań.

Wśród systemów operacyjnych znajdują się także przeznaczone na konkretną serię komputerów, jak np. MacOS i jego odmiany służący produktom Apple.

Wraz z rozwojem internetu, na rynku zaczęły pojawiać się również systemy skupiające się na pracy z siecią.Coraz nowsze systemy operacyjne służą ułatwieniu użytkownikom z korzystania możliwości komputera.

Oferuję także wiele dodatkowych i przydatnych funkcji.

kamery Hikvision https://www.gigaserwer.pl/zasilacze-awaryjne-ups,39/29