Praktycznie każdego dnia uczymy się czegoś nowego. Czasami sami sięgamy po określone zagadnienia i tematy, ponieważ nas interesują albo potrzebujemy ich znajomości w związku z naszą pracą. Zdarza się jednak tak, że słuchając o jakimś temacie, zaczyna nas on interesować i nie do końca świadomie zapamiętujemy to, czego wówczas się dowiadujemy. To wszystko sprawia, że ta nasza wiedza cały czas się poszerza, a im bardziej jest ona zróżnicowana, tym lepiej. Wówczas mamy większą pewność, że uda nam się ją wykorzystać w taki sposób, abyśmy zawsze poradzili sobie w każdej sytuacji, w jakiej się znajdziemy. To też oznacza, że nie powinniśmy zamykać się tylko w jednym temacie. Owszem możemy mieć jakiś, w którym będziemy ekspertami, ale jednocześnie powinniśmy być otwarci również na inne zagadnienia, które będą do nas docierały.
Na co zwracać uwagę?
Jeżeli zastanawiamy się, na co powinniśmy zwracać uwagę, tak aby mieć pewność, że będziemy jak najwięcej zapamiętywali, to z pewnością trzeba myśleć o tym, kiedy najlepiej przyswajamy wiedzę. Czy jesteśmy w tej grupie osób, które najlepiej zapamiętują rano, w południe czy wieczorem? Czy więcej zapamiętujemy, kiedy sami czytamy dane informacje, czy jednak wówczas, gdy o nich słuchamy? Czy lepiej wiedza wchodzi nam do głowy, kiedy uczymy się jej na pamięć czy kiedy staramy się ją zapamiętywać poprzez skojarzenia? Takie rzeczy są bardzo ważne, bo jeśli odkryjemy, co i jak pomaga nam zapamiętywać zasłyszane informacje, może się wówczas okazać, że zdobywanie wiedzy stanie się dla nas przyjemnością i czasami nawet nieświadomie będziemy ją cały czas poszerzali.
Możliwości jest tutaj naprawdę sporo, a to wszystko oznacza, że musimy znaleźć swoje indywidualne sposoby na to, żeby zdobywać wiedzę i to w taki sposób, aby dane informacje były przez nas jak najdłużej zapamiętywane. Żeby to nie było tak, że coś usłyszymy, ale praktycznie od razu nam to wypadnie z głowy.
Nigdy nie wiemy co nam się przyda
Tak naprawdę nie wiemy w jakich sytuacjach się znajdziemy. To oznacza, że nie możemy tak od razu zakładać, że nie potrzebujemy żadnej wiedzy na temat działania samochodu i jego najważniejszych elementów. Może się okazać, że będziemy musieli reagować samodzielnie, na szybko, a wówczas przyda się wiedza, jaki element samochodu uległ awarii. Tak samo nie możemy być pewni, że nie spotka nas sytuacja, w której będziemy mieli do czynienia z agresywnym psem. Wówczas także powinniśmy mieć chociaż podstawową wiedzę, jak się zachować w takiej sytuacji. Prawda jest taka, że im bardziej zróżnicowana będzie nasza wiedza, tym większa będzie szansa, że będziemy mogli ją wykorzystać w różnych sytuacjach, tak aby wyjść z nich bez najmniejszego uszczerbku. Pomyślmy jaką wiedzę już posiadamy, czego jeszcze powinniśmy się dowiedzieć.
Może jest jeszcze jakiś obszar wiedzy, który jest nam słabo znany, albo którego nie znamy w ogóle? Im szybciej nadrobimy te braki, tym większa będzie szansa, że w najważniejszym momencie będziemy potrafili wykorzystać to, czego się nauczyliśmy i o czym się dowiedzieliśmy.